/
208 Views0
trendy żywieniowe 2020

Każdy rok w dietetyce przynosi nowe trendy. Moda na diety stale rośnie. Niektóre z nich są groźne, inne kontrowersyjne, ale są też takie, które mogą wnieść do naszego życia wiele pozytywnych zmian. Ten rok zdecydowanie do takich będzie się zaliczał. Nasza świadomość stale rośnie, dlatego przestajemy zachwycać się dietami-cud. Niejednokrotnie styl żywienia jest wyrazem własnej filozofii i podejścia do życia.

Diety warzywne przechodzą teraz niekwestionowany renesans. Dbałość o środowisko tylko wzmacnia ich pozycję na rynku żywieniowym. Jeszcze do niedawna diety roślinne owiane były wielką tajemnicą. Wegetarianizm jest nam najbardziej znany, ale nie każdy może zaakceptować w 100% dietę roślinną. Z pomocą przychodzi nam fleksitarianizm, który dopuszcza okazjonalne jedzenie mięsa i ryb. Dieta ta jest mało stresująca, ponieważ nie narzuca przestrzegania żadnych rygorystycznych zasad. Watro zwrócić uwagę na dietę pegańską, czyli połączenie diety paleo i wegetarianizmu.

W 2020 roku na tapetę wchodzi cukier. Czy już niebawem doczekamy się słodkiego podatku? Czy zamiast cukru wejdą jego zdrowsze zamienniki?

Na półkach sklepowych pojawią się prawdziwe torpedy wśród mąk! Czymże jest mąka migdałowa czy bananowa obok mąki z marchewki czy truskawki;). Sama jestem ciekawa jakie nowe mąki warzywne i owocowe pojawią się w tym roku.

Coraz dynamicznej, na plecach ochrony środowiska, rozwija się trend Zero Waste. Wiele sklepów organizuje przeceny na produkty spożywcze, które niejednokrotnie są bardzo dobrej jakości. Zero Waste ma pozytywne przełożenie na społeczeństwo, co widać w akcjach społecznych, szczególnie z okazji różnych świąt. Wtedy zostaje nam bardzo dużo nadmiarowego jedzenia, które może trafić do potrzebujących.

W parze z tym trendem idzie odejście od plastiku. Czy w 2020 roku start-upy wypracują jadalne talerze czy sztućce? Mam nadzieję, że już niebawem żywność będzie pakowana w opakowania nadające się do kompostowania. Wtedy produkcja śmieci w moim gospodarstwie domowym drastycznie się zmniejszy, a ja będę miała więcej kompostu do mojego warzywniaka. Póki co zachęcam do używania toreb wielokrotnego użytku.

Bycie fit to synonim obecnych czasów. Lansują to celebryci, media i my sami. Dlatego chętniej niż kiedykolwiek otaczamy się różnymi gadżetami. Nie są one już zarezerwowane dla wąskiej grupy sportowców. Teraz każdy z nas może mieć smatwatch’a i appkę na smartfona, który codziennie wieczorem podsumuje nasze postępy w osiąganiu założonych celów.

Ile z tych rozważań okaże się prawdą? Zobaczymy z końcem 2020 roku.

Ja życzę sobie i Wam, aby moda na diety warzywne i ochronę środowiska stała się częścią naszej codzienności.